W kwietniu 2007 roku Estonia stała się ofiarą pierwszego poważnego cyberataku. Teraz jak informuje amerykańskie NPR (National Public Radio) dla obrony przed takimi atakami powstało w Estonii pierwsze cyfrowe "pospolite ruszenie" działające pod egidą estońskiego dowództwa sił zbrojnych.
"Cyfrowa Liga Obronna" wchodzi w skład estońskich sił paramilitarnych. Jej członkami są wolontariusze - m.in. pracownicy estońskich firm komputerowych i urzędnicy państwowi. Co tydzień organizowane są ćwiczenia w obronie przed cyberatakami. W razie wojny, "Cyfrowa Liga Obronna" zostanie oddana pod dowództwo sił zbrojnych. To bezprecedensowy model współpracy między cywilnymi a wojskowymi ekspertami ds. cyfrowego bezpieczeństwa.
W 2007 roku cyberatak na Estonię - który miał miejsce po przeniesieniu przez władze tego kraju pomnika radzieckich żołnierzy - wywołał ogromne poruszenie wśród ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.
Ciekawe czy model estońskiego pospolitego ruszenia cyfrowego zostanie zaadaptowany w innych krajach.
Michał Kolanko
Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz i bloger (Spin Room, www.spinroom.pl) , pisze przede wszystkim o tym jak Internet zmienia politykę i media. Jako student był m.in. stażystą Wiadomości TVP, Newsweek Polska i Parlamentu Europejskiego, był także rzecznikiem prasowym krakowskiego NGO „Krzyk Wolności”. Twitter: @michal_kolanko
Email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadesłał: Jacek